Laserprotseduur vanuses 40 ja pluss.

Autor: ReFocus Silmakeskus | Kategooria: Lugemisprill

Fookuspunkt on koht, kust lähtuvad valguskiired koonduvad silmapõhja. Silmaläätse kumeruse muutudes fookuspunkt ruumis nihkub: läätse kumerdudes lähemale ja lamenedes kaugemale. Vanusega langevad silmaläätse kuju muutumise võime ja fokuseerimine erinevatele kaugustele. Fookuspunktist natuke ees ja taga on väike ala, kust lähtuvad kiired ei koondu küll täpselt silmapõhja, aga aju plastilisus teeb „pildi parenduse“ ja me tajume kujutist teravalt. Laseroperatsioonil on erilist lihvimisprofiili kasutades võimalik seda terava nägemise ala sfäärilise moonutuse suurendamise abil võimalik teatud ulatuses pikemaks „venitada“. Inimese sarvkest ei ole kogu ulatuses ühesuguse kumerusraadiusega ja füsioloogiline sfääriline moonutus tekib sest silma pupilli keskelt ja äärelt läbivad valguskiired koonduvad natuke erinevates kohtades. Sfäärilist moonutust tohib aga suurendada ainult teatud ulatuses ja kuna sarvkesta kuju ning füsioloogiline sfääriline moonutus on erinevatel inimestel erinev, siis arvutab spetsiaalne tarkvara uuringute tulemuste põhjal igale inimesele oma lihvimisprofiili.

ReFocus silmakeskus teostab laseroperatsioone ka keskeas patsientidele, kes võivad vajada prille kas lähedale või kaugele või mõlemale kaugusele. Carl Zeissi patenteeritud lihvimisviis PRESBYOND on maailmas enim teostatav sarvkesta laserprotseduur vanuses üle 40 eluaasta.

Kuidas PRESBYOND töötab? Lihtsamalt öeldes tekitatakse PRESBYOND lihvimisprofiiliga väike topeltnägemine, aga see on nii väike, et aju suudab teha „pildiparenduse“ ja teravalt nägemise ulatus ka ilma silmaläätse liikumiseta suureneb. 

Ka multifokaalsete läätsedega tekitatakse „topeltnägemine“ aga see on erinev. Multifokaalse kunstläätse pinnal on ülipeenikesed ringid, mille servadelt murduv valgus „viilutab“ silma sattuva valgushulga erinevatele kaugustele. Selline tehnoloogia annab kujutised nii kaugele kui lähedale, aga valgushulga jagamise „hinnaks“ on see, et konkreetses fookuspunktist silmapõhja jõudev valguse hulk väheneb. Sellest tulenev kontrastilangus tingib halvema nägemise kvaliteedi väheses valguses, läätse pinnal olevad ringid põhjustavad ka „halosid“, mis võivad häirida pimedas autojuhtimist. Multifokaalse läätse optilisi kõrvalnähte pole võimalik ka prillidega parandada. PRESBYOND protseduuril jääb aga oma lääts alles ja säilitab teatud ulatuses fokuseerimisvõime ning kui silmade optika erinevus peakski näiteks öisel autosõidul häirima, siis saab prillid appi võtta.

PRESBYOND protseduur on femtoLASIK laseroperatsioon, kus spetsiaalse lihvimisprofiiliga suurendatakse sügavustaju. Seetõttu on ka võimalikud protseduuri kõrvalnähud nagu silmade kuivus ja ala- või ülekorrektsioon. Protseduuri järgselt tekib tavaliselt väike ülekorrektsioon, mis aga paari kuuga taandub. Sarvkesta kuju, liiga suure optikahäire või kuiva silma tõttu ei sobi PRESBYOND protseduur kõikidele ja siis võib olla võimaluseks läätsevahetus laiendatud fookusega monofokaalse kunstläätsega, mille optika suurendab sarnaselt PRESBYOND protseduuriga sfäärilist moonutust.

ReFocus silmakeskuses teostatakse erinevaid silma optikat parandavaid protseduure ja uuringutel ning konsultatsioonil selgitame, milline protseduuridest on konkreetsele patsiendile parim. Silmaläätse loomulikku fokuseerimisvõimet säilitav PRESBYOND laseroperatsioon võib olla võimaluseks neile, kelle kaugele vaatamise prillide tugevus on vahemikus + 2 kuni – 8 dioptrit.

Menu