Puutevaba ASA

Miinusprillist vabanemiseks tehakse silma eesmist, läbipaistvat kuplikujulist, sarvkestaks nimetatavat osa õhemaks ja lamedamaks, plussprillist vabanemiseks aga kumeramaks. Väljaspoolt sissepoole liikudes on sarvkestas kõige pindmine kiht epiteel, siis põhikude ja lõpuks endoteel (vt. joonis lehekülje allosas). Epiteel on väga hea taastumisvõimega ja kasvab eemaldamise järel tagasi nii nagu naha epiteelgi. Optilise toime saamiseks tuleb laseroperatsioonil eemaldada aga teatud hulk sarvkesta keskmist põhikihti. Selleni jõudmiseks on kolm võimalust. Esiteks, enne põhikihi lihvimist eemaldatakse erinevatel viisidel epiteel. Juhul kui seda tehakse laseriga nimetatakse protseduuri puutevabaks meetodiks, kui aga näiteks alkoholilahuga, siis LASEK protseduuriks.


Teiseks, LASIK meetodil lõigatakse õhuke lapike ja ja keeratakse see enne põhikoe lihvimist uksena kõrvale. Lapikest lõigatakse kas femtolaseriga või mehaanilise mikrokeratoomiga. Viimane meenutab oma olemuselt höövlit või juustunuga. Vastav protseduuri nimetus on siis kas femtoLASIK või lihtsalt LASIK. 

  SMILE Pro on kõige uuem laseroperatsioon ja siin ei kasutata üldse eksimeer- ehk lihvimislaserit vaid ainult femtolaserit. Femtolaser lõikab Smile protseduuril pinnakihti terveks jättes sarvkesta põhikihist läätsekujulise osa, mis eemaldatakse paari millimeetrise ava kaudu.

Epiteeli eemaldamise protseduuri nimetus sõltub viisist, kuidas epiteel eemaldatakse. Nimetused nagu PRK, LASEK, epi-K ja "puutevaba" või ka "lõikevaba" märgivad kõik erinevaid epiteeli eemaldamise viise. Epi-K meetodil lükatakse epiteel kõrvale plastikust teraga. Nn. puutevabal protseduuril eemaldatakse laserimpulssidega esmalt epiteel ja seejärel vajalik hulk sarvkesta põhikihti. Puutevaba protseduur on Eestis tuntud mitmete nimedega. Algselt töötati puutevaba meetod välja väga ebaühtlase pinnaga sarvkestade raviks ja on viimasel ajal kogunud oma lihtsuse tõttu populaarsust. Tänasel päeval puuduvad teaduslike uuringutega kinnitatud tõendid, et nn. puutevaba laserprotseduur annaks normaalse sarvkesta puhul paremad tulemused kui varasemad epiteeli eemaldamisega meetodid nagu PRK või Epi-K. Teoreetiliselt võib see hoopis põhjustada protseduuri järgselt tugevamat põletiku reaktsiooni võrreldes PRK ja Epi-K meetodiga, kuna silmale langev laserenergia koguhulk suureneb epiteeli eemaldamise arvel umbes poole võrra. Mõnikord räägitakse puutevabast protseduurist ka kui lõikevabast, mis on aga eksitav, sest epiteeli eemaldamine lihvimisega pole tegelikult ju midagi muud kui kiht-kihilt lõikamine, mille tulemusena tekib silma pinnale suhteliselt suur haav. Samuti lihvitakse puutevabal protseduuril ära epiteeli ja põhikihi vahele jääv basaalmembraan, mis ei taastu endiseks. Oma olemuselt on puutevaba protseduur, sõltumata sellest kuidas seda nimetatakse, laseriga teostatav PRK. Protseduurina nii silmaarstile kui patsiendile lihtne, aga võrreldes femtolasik ja SMILE protseduuriga ebamugava ja aeglase paranemisega.

Võrreldes (femto)LASIK või SMILE meetodiga on kõikide epiteeli eemaldamisega protseduuride (PRK, LASEK, Epi-K, puutevaba või "lõikevaba") korral haav silmal suurem ja seetõttu põletikuline reaktsioon tugevam, mistõttu on põletikutilku vaja tilgutada 4-6 nädalat, FemtoLASIK või SMILE protseduuri järgselt aga piisab tavaliselt 1-2 nädalast. Silmaarsti poolt määratavad põletikuvastased hormoontilgad võivad pikemaajalisel kasutusel põhjustada umbes 10% inimestest silmarõhu kõrgenemist ja sellega nägemisnärvi kahjustust. Samuti ei ole femtoLASIK ega SMILE protseduuriga vaja tarvitada C-vitamiini ega muid ravimeid peale silmatilkade. Armistumisriski tõttu kasutatakse nn. puutevabal protseduuril põletiku kontrollimiseks sageli ka tablettidena kortikosteroide, milledel on mitmeid võimalikke kõrvalnähte.

Kõigi epiteeli eemaldamisega protseduuride puhul asetatakse silmale haava epiteelirakkudega kattumiseks vajalikuks ajaks, 3-7 päevaks, kontaktlääts. Viimase eemaldamise järgselt kaob küll ebamugavustunne, kuid epiteeli täieliku paranemise ja protseduuri eelse väga hea nägemise taastumiseni kulub siiski veel 2-6 nädalat.

Epiteeli eemaldamisega protseduure soovitame üldjuhul siis, kui lühinägevus on väike (alla 6 dioptri) ja patsiendil on amet või harrastus, mis seotud silmade suure traumariskiga ning kiire väga hea nägemise taastumine ei ole oluline.

Silma sarvkesta anatoomia


Laserprotseduuride erinevusi selgitava video leiad siit ja võrdlustabeli siit.

Menu