Laseroperatsioonidest hästi lühidalt :)

Autor: ReFocus Silmakeskus | Kategooria: Lasik

Silma optikat muutvaid ehk prillidest vabastavaid silmaoperatsioone on laseriga tehtud juba 30 aastat. Tehnoloogia arengus on see olnud pikk tee. Kui plussi korrigeeritakse tänapäeval enamasti LASIK operatsiooniga, siis miinus-prillidest vabanemiseks on 3 erinevat meetodit: PRK ehk pinnalihvimine, LASIK ja SMILE. Vaata selgitavat videot!

Miinusprilli vajava inimese silm on optika tugevusega võrreldes liiga pikk ja seetõttu koonduvad valguskiired silmas liiga vara. Silma sarvkesta laseriga õhemaks ja lamedamaks tehes saavutatakse kiirte koondumine silmapõhjale ja hea nägemine kaugele. Mida suurem on miinus, seda rohkem tuleb sarvkesta kudet eemaldada. Kuna sarvkesta pinnakiht ehk epiteel kasvab oma paksuses tagasi sarnaselt naha epiteelile, siis tuleb optika parandamiseks eemaldada kudet põhikihist.

Pinnalihvimine (PRK) on ajalooliselt vanim meetod, millel uuendustel on palju nimesid, aga ühine see, et protseduuri käigus eemaldatakse enne põhikihi lihvimist epiteel. Tänapäeval tehakse viimast tihti ka laseriga ja siis nimetatakse protseduuri puute- või ka lõikevabaks. Epiteeli paranemiseni asetatakse silma 3-5 päevaks kontaktlääts ja esimesed protseduuri-järgsed päevad võivad patsiendile olla üsna ebamugavad. Paari päevaga küll vaevused kaovad, kuid väga hea nägemiseni kulub nädalaid kuna silma pind ei ole kohe piisavalt sile ja ühtlane.

LASIK protseduuril lõigatakse kas femtolaseri või mehaanilise lõiketeraga põhikihi eesmist osa kaasates lapike, mis keeratakse enne lihvimist nagu raamatuleht kõrvale. Lapi-meetodi eeliseks pinnalihvimise ees on kiire, tavaliselt juba järgmisel päeval väga hea nägemise saavutamine, puuduseks traumapuhune lapikese nihkumise risk ja suurem kuiva silma tõenäosus. Võrreldes teiste meetoditega on suurem ka hilisem sarvkesta kuju muutuse risk, seda eriti õhukese sarvkesta ja suure miinuse puhul.

Kui femtoLASIK protseduuril kasutatakse 2 erinevat laserit, siis uusimat ReLEx SMILE protseduuri tehakse ainult femtolaseriga. See laser lõikab sarvkesta süvakihtidesse 2 tasapinda, mille omavaheline kaugus sõltub korrigeeritava miinuse suurusest. Läätsekujuline koetükike eemaldatakse väikese haava kaudu ja silma pinnale jääb ainult 2-3 mm kriipsjas haav, mis kattub epiteeliga mõne tunniga.

ReLEx SMILE meetod ühendab endas vanemate meetodite positiivsed küljed: protseduuri järel ei suurene traumarisk ja paranemine on kiire ning valutu. Põhimõtteliselt on SMILE sama mis LASIK protseduur aga seda ilma lapikese lõikamiseta.

Põhjuseid, miks me eelistame alla 40. aastastel miinust korrigeerida just SMILE meetodil on palju, neist olulisemad võrreldes teiste meetoditega on vähem kuiva silma vaevusi, väiksem nägemishäirete risk pimedas ja mis kõige tähtsam - täpne ja püsiv tulemus!

Vaata laseroperatsioonide erinevusi selgitavat videot

Vaata meetodite erinevusi siit tabelist

Menu