SMILE - uue põlvkonna laseroperatsioon

Autor: ReFocus | Kategooria: Laseroperatsioon

Tänapäeval ollakse harjunud sellega, et katarakti ehk hallkae operatsioon käib hõlpsasti, vaid kümne minutiga ja patsient saab silmakliinikust koju juba samal päeval. Aga alles paarkümmend aastat tagasi võttis katarakti operatsioon vähemalt 30 minutit ja esimestel päevadel ei tohtinud patsient isegi kummardada. Põhjuseks asjaolu, et tuhmunud silmaläätse eemaldamiseks tuli teha ja ka kinni õmmelda haav, mis ulatus kellaplaadi järgi kella 10-st kella 2-ni. Enamik patsiente veetis haiglas mitmeid päevi.

Totaalne muutus katarakti kirurgias tuli seoses ultraheli ehk fakoemulsifikatsiooni meetodi tulekuga, mille korral lääts eemaldatakse väikese, umbes 2 mm haava kaudu. Katarakti eemaldamine ja kunstläätse paigaldamine muutus nii patsiendile kui silmakirurgile palju lihtsamaks, ja mitte ainult. Kuna haav muutus väikeseks, siis ei põhjustanud see enam sellist suurt silma kuju muutust, nägemise stabiliseerumine oli kiirem ja mitmete tõsiste tüsistuste võimalus kadus täielikult. Tänu headele tulemustele ja tüsistuste vähenemisele hakati opereerima ka järjest parema nägemisega silmi ning katarakti operatsioonide arv kasvas Eestis 10 aastaga üle 5 korra.

Uus, 3-nda põlvkonna laseroperatsioon SMILE on “prillidest vabaks” silmakirurgias samasugune “mängu muutja” nagu ultraheli meetod oli katarakti kirurgias. Sarvkesta laserkirurgia esimeseks põlvkonnaks loetakse pinnalihvimist (PRK), mille edasiarendus on nn. puutevaba või "lõikevaba" meetod. Pinnalihvimise nõrgaks küljeks on aeglane ja ebamugav paranemine ning suuremate miinuste puhul ka sarvkesta hägususe risk.

Teise põlvkonna ehk LASIK laseroperatsiooniga saame küll kiire ja valutu nägemise taastumise, aga jäävad lapikesega seotud riskid. Mõlema, nii pinnalihvimise kui LASIK meetodi korral lõigatakse läbi enamik sarvkesta pinnakihis paiknevaid tundenärve, mistõttu kuni 40% patsientidest esineb kuiva silma vaevusi.

ReLEx SMILE (Small Incision Lenticule Extraction) on uus, 3-nda põlvkonna silmade laseroperatsioon. Kasutades ainult femtolaserit lõigatakse sarvkesta sügavatest kihtidest läätse kujuline osake, mis eemaldatakse paari millimeetrise pinnaava kaudu. Nii jäävad terveks nii sarvkesta pinnakihid kui ka enamus seal paiknevaid tundenärve. Tundlikkuse väiksem kahjustus vähendab oluliselt kuiva silma riski.

Uues, 3-nda põlvkonna laseroperatsioonis SMILE on ühendatud nii LASIK meetodi kui pinnalihvimise eelised. Kiiresti hea nägemise saav patsient ei pea enam muretsema lapikese võimaliku nihkumise pärast ning ka silma kuivus on väga harva mureks.

Kui kõik kordub, siis kõik muutub:) 2012 aastal tavapärasesse kliinilisse kasutusse jõudnud silmade laserprotseduuri SMILE on teostatud maailmas juba üle kahe miljoni ja tehnoloogiat kasutavate silmakirurgide arv kasvab kiiresti. ReFocus silmakeskus on Eestis esimene ja seni ainuke SMILE protseduure teostav silmakeskus.
Vaata ReLEx Smile laserprotseduuri eeliseid selgitavat videot

Vaata laseroperatsioonide erinevusi selgitavat videot
Menu