Valisin prillivaba elu!

Autor: ReFocus | Kategooria: Patsiendid räägivad

                                            Foto Sven Zacek

Oma SMILE operatsiooni kogemuslugu jagab Tähtvere Tennisekeskuse juht ja harrastustennisist Annika Suun.

Esimesed prillid sain 27 aastat tagasi ja sellest ajast olen prille kandnud iga päev. Võtsin seda alati kui paratamatust, ei mäleta, et oleksin ka kooliajal prillikandmist vältinud või häbenenud, olgugi et minu esimesed prillid polnud ilusad ega mugavad. Kuna kandsin prille alati ka tennisetrennis, siis tellisid vanemad mulle spetsiaalsete kõrvatagustega prillisangad, mis pidid neid paremini peas hoidma. Tõsi, prillid püsisidki paremini ninal, aga mäletan siiani seda hõõrdumisest tekkinud valu kõrvade taga, kui prille pärast trenni ära võtsin.

SÕBRANNADE EESKUJU

Tänapäeval on muidugi kõik prillid oluliselt kandjasõbralikumaks disainitud ja suures osas lausa aksessuaariks muutunud, need kaunistavad kandjat ja lisavad isikupära. Ka mulle meeldis prille kanda ja arvasin aastaid, et silmaoperatsiooni ette ei võta. Milleks? Saan ju alati kanda sporti tehes läätsesid ja muul ajal prille kanda ongi igati okei. Tagantjärele arvan, et ma lihtsalt kartsin.

Mitmed minu sõbrannad olid juba valinud prillivaba elu ja läbinud edukalt silmaoperatsiooni ReFocus Silmakeskuses. Mitte ükski neist ei kahetsenud otsust ja kõik laususid kui ühest suust, et miks nad ometi seda varem ei teinud. Iga kord, kui nad minu käest küsisid, et nonii, Annika, millal siis sina selle ette võtad, oli mu vastus ikka, et eieiei, minul on kõik hästi, mul on sahtel ilusaid ja häid prille täis ja mulle meeldib neid kanda.

Uurisin sõbrannalt, kas protseduur oli valus. Ta naeris ja ütles, et isegi kui 2 korda 30 sekundit olekski olnud valus, siis selle kannatab iga inimene ära. Aga polnud üldse valus. Siis ma teda ei uskunud.

Paraku sain iga aastaga rohkem aru, et päris okei mul ikka ei ole, nii palju mugavam tundus elu ilma prillide-läätsede-läätsevedelike ja kõige muuga. Näiteks ei saanud ma arvutis töötades kanda läätsesid, silmad kuivasid kohutavalt kiiresti ja pilt oli udune-hägune. Mulle meeldib tööpäeva keskel trennis käia, aga trenni tehes jälle oli ebamugav prille kanda, seega pidin siis paariks tunniks läätsed panema, pärast jälle prillid tagasi.

Ükskord õnnestus mul prillidega tennist mängides prilliraamid kõveraks ja kulm veriseks lüüa, teinekord kadus pool läätse silma ära, mida siis EMOs eemaldamas käisin. Korduvalt juhtus ka seda, et võistlustel hakkasid läätsed silmi nii kõvasti kraapima, et pidin poole mängu pealt need prillide vastu vahetama. Ilmselgelt ei sobinud mulle läätsed, pilt ujus ja silmadel oli ebamugav. Ikka päris tüütu. Lisaks pidev prillide puhastamine ja udused prillid, eriti nüüd maskikandmise ajal. Iga kord õuest sooja ruumi astudes ei näinud uduste prillide tõttu mitte midagi.

OTSUS OPERATSIOONI KASUKS

2020. aasta sügisel otsustasin, et käin ReFocuse kliinikus operatsioonieelsel silmauuringul igaks juhuks ära. Võib- olla selgub, et minu silmadele protseduur ei sobigi ja ongi teema päevakorrast maas. Võtsin seda kui tavapärast silmaarsti visiiti. Uuringutel vaadati mu silmi mitme erineva masinaga, ainus pisut ebamugavust tekitav oli kuiva silma test, mil pisike pabeririba laugude vahele pannakse.

Peale teste toimus kliinikus esmane kohtumine silmakirurg dr Pait Teesaluga, kes seletas põhjalikult lahti kõik läbiviidud uuringute tulemused ja selgitas, miks just Smile protseduur on minu silmadele parim valik. Tundsin, et usaldan arsti 200% ja mul ei ole millegi pärast vaja muretseda. Kogu kliiniku töö oli ülimalt professionaalne ja teadsin, et viibin õiges kohas (aitäh sõbrannadele, kes te soovitasite just ReFocus Silmakeskus valida!).

Smile protseduuri päeval jõin Tartu kodus veel rahuliku hommikukohvi ja startisin Tallinna poole, ise väga elevil eesootavast. Tallinna ReFocus kliinikus vaatas doktor paari aparaadiga mu silmi ja siis jõudiski kätte see hetk, mil võisin prillid kotti panna lootusega, et siit koju minnes ma neid enam ei vaja. Teadsin, et ainus, mida mina saan protseduuri ajal teha, on olla rahulik. Lihtsalt pikutada, hingata ja sekundeid lugeda. Ärevus ja pinge tulid muidugi sisse. Kõigepealt tehti lõikus vasakule silmale, tundsin kuidas pulss kiireks läheb.....ja siis saigi see juba tehtud.

Doktor muigas, et saime ikka pulsi üles, nii peabki. Teise silmaga teadsin juba täpselt, mis ees ootab ja sellevõrra olin palju rahulikum. Kogu protseduur võtab aega kõigest mõned minutid, ei mingit valu või ebamugavust. Pärast protseduuri jäin hämarasse tuppa tugitooli pikutama. Iga paari minuti tagant käidi silmatilkasid panemas ja anti juhised esimesteks päevadeks. Juba veerand tunni pärast vaatasin vaikselt toas ringi ja oma imestuseks ei tundnud ma mingit valu ega ebamugavust. Teadsin, et pärast protseduuri võib esineda valgustundlikkus, aga minul midagi sellist ei olnud. Ju olin üks neist õnnelikest, kellel oli taastumine ülilihtne. Juba tunni aja pärast lahkusin kliinikust omal jalal ja nägijana. Esimesed operatsioonijärgsed päevad jälgisin hoolega arsti juhiseid, niisutasin kellaajalise täpsusega silmi ja püüdsin esimesel nädalal vähem ekraani taga olla.

EME PLATSIL!

Uskumatu, kuidas võib üks otsus muuta elukvaliteeti! Olen tagantjärele mõelnud, et just see otsustamise koht oli minu jaoks kõige keerulisem. Jõuda enese sees selleni, et jah, ma olen valmis, ma valin prillivaba elu. Edasi tuleb lihtsalt usaldada oma ala professionaale ja ReFocuses on seda väga lihtne teha.

Tänaseks on minu Smile protseduurist möödas rohkem kui kuu aega, olen nii harjunud prillivaba eluga, et ei kujutaks enam teisiti ettegi. Kasutan igapäevaselt paar korda päevas silmatilkasid, aga kuna tegin seda ka viimased aastad, siis see ei ole minu jaoks midagi uut. Taastumine protseduurist oli ülikiire, juba neljandal päeval pärast Smile protseduuri käisin suusatamas, nädala pärast mängisin tennist. Ja ma päriselt NÄEN platsil palli ning naudin mängu oluliselt rohkem kui varem. Seda tunnet on keeruline edasi anda, seda peab ise kogema.

Olen ülimalt tänulik, et meil on tänapäeval sellised võimalused ja et meil on sellised kliinikud nagu ReFocus Silmakeskus, minu kogemus on ainult ülivõrdes.

NÄEME platsil!

/Artikkel ilmus ajakirjas TENNIS 2021 kevad/

Menu