Blefariit ehk silmalaugude põletik

Blefariit ehk laupõletik on väga sage silmade ebamugavustunde ning ärrituse põhjustaja, mis ei kahjusta nägemist. Põletikulised ja punetavad on eelkõige silmalaugude ääred, kuhu avanevad rasvast eritist tootvad näärmed. Näärmete toodetav eritis on oluline, et pisarakiht silma pinnalt kiiresti ei auruks. Seetõttu ei mõjuta blefariit ainult silmalauge, vaid ka silma pinnal olevat pisarakihti.

Sümptomid väljenduvad sagedamini silmapinna kuivusest: võib esineda kipitus- või võõrkehatunne silmades, silmade ja silmalaugude sügelust ning silmade punetust ja valgustundlikkust. Silmapinna ärrituse korral hakkavad pisaranäärmed tootma palju pisaraid ning seetõttu võib haigus avalduda ka silmade vesistamisena. Blefariit on vahelduva kuluga haigus ning vajab seetõttu pidevat tähelepanu, et sümptomid ei süveneks.

Ravi puhul on kõige olulisem:

Laugude puhastamine - apteegis müüdavate steriilsete puhastuslappidega või kasutades lahjendatud beebišampooni lahust ja vatipatju. Pärast laugude pesemist võib laugudele määrida spetsiaalset apteegis müüdavat geeli.

Laugude massaaž - vatitikuga masseerimine, suunaga lau serva poole, et aidata näärmetest eritist väljutada.

Soe ja kuiv kompress - Soe kompress aitab näärmetes eritist pehmendada ja vedeldada ning nii pääseb eritis paremini näärmest välja. Kompressi tegemiseks sobib näiteks soe lusikas või keedumuna. Kompress ei tohi olla kuum, vaid meeldivalt soe, et mitte laugude nahka põletada. Märja kompressi kasutamine (näiteks kummelikompress) ei ole soovitatud.

Lisanduvalt võivad blefariidiga kaasenda kuiva silma sündroom, mille puhul on hea kasutada niisutavaid silmatilku. Niisutavaid silmatilku võib kasutada vastavalt vajadusele.

Üldjuhul taandub blefariit nende ravivõtete tagajärjel, vaid harvadel juhtudel on vajalik lühiajaline antibiootikumravi. Oluline on pidev laugude eest hoolitsemine, et vältida ägenemisi.

Menu