Ealine maakuli degeneratsioon

Ealine maakuli degeneratsioon, rahvakeeli tuntud ka kui silmapõhja lupjumine on vanemas eas esinev haigus, mille puhul kahjustub silmapõhjas teravaima nägemise punkt - kollatähn ehk maakul. Haiguse riski vähendamiseks saab ka ise palju teha - hoiduda suitsetamisest, toituda tervislikult, hoida kehakaal ja kõrge vererõhk kontrolli all.

Haiguse puhul tajub inimene valutut ja aeglast nägemise langust. Mõnel juhul võivad lisanduda ka varjustatud alad vaateväljas. Haiguse edenedes hakkab inimene üldjuhul kindlasse punkti vaadates sirgeid jooni tajuma kõveratena, mis on põhjustatud silmapõhjas aset leidvatest muutusest.

Esimesed muutused silmapõhjas on druuside teke. Druusid on ainevahetusjääkide kogumikud silmapõhjal. Need muudavad silmapõhja ebatasaseks ja seetõttu tekivad ka muutused nägemises.

Ealise maakuli degeneratsiooni puhul esineb kaks varianti: kuiv ja märg vorm.

Kuiv vorm esineb sagedamini ning haiguse edasist arengut võimaldab pidurdada silmapõhja vitamiinide tarbimine.

Märja vormi puhul esineb lisaks druusidele ka uute ja ebatäiuslike veresoonte kasv silmapõhjal. Kuna ebatäiuslike veresoonte seina ehitus erineb normaalse veresoone seina ehitusest, siis lekib soontest vedelik silma võrkkesta (reetina) alla ning see põhjustab maakuli turset ja võrkkesta irdumist allasetsevatest kihtidest.

Märja vormi ravis kasutatakse silmasiseseid süsteid ravimi manustamiseks, mis takistab uute ebatäiuslike veresoonte teket ning vähendab seeläbi võrkkesta turse ja irdumise riski.

Menu