Diabeetiline retinopaatia

Diabeetiline retinopaatia on diabeedist ehk suhkruhaigusest põhjustatud silmahaigus, mille puhul saavad kahjustada eelkõige silmapõhja veresooned ning silmapõhja valgustundlik osa - võrkkest ehk reetina.

Varases staadiumis diabeetiline retinopaatia nägemishäireid ei põhjusta ning seetõttu on diabeediga patsiendil oluline käia regulaarselt silmaarsti juures kontrollis. See võimaldab muutused varakult avastada ning teostada silmapõhja laserravi, mis on vajalik haiguse progresseerumise peatamiseks.

Haiguse hilisemas staadiumis ei saa veresoonte kahjustuse tõttu võrkkest piisavalt hapnikku ja toitaineid. Seetõttu hakkavad silmapõhjas vohama uued ebatäiuslikud veresooned. Nendest veresoontest pääseb vedeliku osised hõlpsasti välja ning seetõttu tekib silmapõhja turse (diabeetiline maakuli turse). Ebatäiuslike veresoonte lõhkemisel tekib aga klaaskeha verevalum.

Diabeetilise retinopaatia ravi teostatakse peamiselt silmapõhja laserdamisega. Vajadus laserraviks võib tekkida korduvalt, mistõttu on oluline regulaarne kontroll silmaarsti juures. Lisaks laserravile võidakse diabeetilist retinopaatiat ravida ka silmasiseste süstetega, mis takistavad uute ebatäiuslike veresoonte teket. Süsteid kasutatakse ka diabeetilise maakuli turse korral. Diabeetilise retinopaatia tüsistuste nagu võrkkesta irdumise ja klaaskeha verevalumi ravi võib olla kirurgiline. Igasuguse ravi puhul väga oluline diabeedi kontrolli all hoidmine, vererõhu ja kolesteroolitaseme jälgimine ning tervislik toitumine, liikumine ja suitsetamisest hoidumine. 

Menu