Võrkkesta irdumine
Võrkkesta ehk reetina irdumine on silma valgustundliku rakkude kihi eemaldumine allasetsevatest kihtidest. Võrkkesta irdumist põhjustavad:
- Võrkkesta kahjustus, mille tõttu tekib võrkkesta auk ja vedelik pääseb võrkkesta alla ning võrkkest irdub. See on kõige sagedasemaks võrkkesta irdumise põhjuseks.
- Võrkkest võib eralduda allasetsevatest kihtidest reetina pinnale tekkinud sidekoelise membraani kokkutõmbumise tõttu. Sagedaseim põhjus diabeetiline retinopaatia.
- Vedelik võib reetina alla pääseda ka põletikuliste protsesside käigus, kui veresoonte läbilaskvus suureneb ning vedelik koguneb võrkkesta alla ja eraldab võrkkesta.
Riskigrupi patsientidel on soovituslik käia regulaarselt silmaarsti juures kontrollis, et saada põhjusele võimalikult kiiresti jälile.
Võrkkesta irdumine vajab kiiret ravi, kuna vaid nii saab säilitada võimalikult hea nägemise. Väikeste irdumiste varajasel avastamisel on võimalik teostada laserravi, mis takistab edasist võrkkesta irdumist. Selline laserravi teostatakse samalaadse mikroskoobi taga nagu on silmaarsti kabinetis. Tegemist on teistsuguse laserseadmega kui see, mida kasutatakse prillidest vabastava laseroperatsioonil. Suuremate irdumiste korral on vajalik kirurgiline ravi, mille käigus viiakse silma võrkkesta kinnitamiseks kas gaasi või õli.