Glaukoom
Glaukoom ehk rahvakeeli tuntud ka kui rohekae on krooniline silmahaigus, mille puhul ei pääse silma sees toodetud vesivedelik silmast välja ning selle tagajärjel tõuseb silma siserõhk. Silma siserõhu tõus kahjustab nägemisnärvi ning seetõttu hakkab progresseeruvalt kitsenema silma vaateväli, mis võib ravimata jätmisel viia täieliku pimesuseni.
Juhul, kui silmarõhk on tõusnud järsult nagu esineb seda suletud nurgaga vormi korral, võib esineda ka silma valulikkus, peavalu ja halb enesetunne.
Kõrge silmarõhk ei tähenda alati glaukoomi ravi vajadust - täpse vastuse ravivajaduse osas annavad nägemisnärvi ja vaatevälja uuringud, mis teostatakse silmaarsti vastuvõtu käigus.
Glaukoomi ravi põhineb silma siserõhu langetamisel ning eesmärgiks on haiguse progresseerumise peatamine ning vaatevälja säilitamine. Esmavalikuks silma siserõhu langetamisel on tilgaravi, millega suurem osa patsientidest saab murele lahenduse. Juhul kui tilgaravi ei langeta silma siserõhku piisavalt, on seda võimalik ka teha laseriga või kirurgiliselt.
Ravi puhul on oluline regulaarne kontroll silmaarsti juures, kes mõõdab silma siserõhu, teeb vajalikud vaatevälja ning silmapõhja uuringud ja korrigeerib ravi vastavalt uuringute tulemustele.